Šatan definitivně skončil s hokejem: Nemám důvod na slzy

MINSK. Po příchodu do mixzóny v aréně Čižovka si rukama protíral oči. “Ne, nejsou to slzy.Nemám na ně důvod, “reagoval na otázku SME, co cítí těsně poté, co oznámil, že s hokejem definitivně končí. Satanovo čísla 39 let má kapitán slovenské reprezentace 86 rekordních gólů vstřelil v národním dresu 183-krát nastoupil za Slovensko 4 medaile získal na mistrovství světa Stanley Cup vyhrál v Pittsburghu v roce 2009, 1050 zápasů odehrál v NHL

Šatan hrál na svém dvanáctém turnaji v a-kategorii, důležité byly i postupové MS C-skupiny v roce 1994 a triumf v Bratislavě 1995, kde si Slováci s mladým Šatan na soupisce splnili sen o účasti v elitní kategorii.

O 19 let později se po MS v Minsku rozhodl s hokejem na profesionální úrovni skončit.Podobně jako Pavel Demitra reprezentační kariéru skončil výhrou nad Dánskem.

“Byl to povinný zápas, postupové šance jsme už neměli, neměl extra náboj. Ale jsem rád, že jsme ho zvládli, “mluvil Šatan.

Postupové naděje však jeho mužstvo nenaplnilo. “Teď všichni truchlíme, že na turnaji končíme. O postup jsme se připravili prohrou s Francií, šance na více bodů jsme měli i proti Čechům. Škoda, “uzavřel Šatan účinkování našeho týmu v Minsku.Opravdu končí

“Za největší úspěchy ve své hokejové kariéře považuji zlatou medaili na mistrovství světa v Göteborgu v roce 2002 a triumf ve Stanley Cupu v dresu Pittsburghu v roce 2009,” s úsměvem rekapituloval milníky své kariéry.

“Největšími zklamáními byly finálové prohry na MS 2000 v Petrohradě a podobně finálová prohra ve Stanley Cupu 1999 s Buffalem,” vzpomínal zase na zklamání.

Devětatřicetiletý rodák z Topoľčian ještě dva- či třikrát novinářům zopakoval, že s hokejem definitivně končí. Reprezentačním i klubovým.

I když představa zahrát si ještě na příštím šampionátu se mu může po čase zdát lákavou. “Už bych tam jen kazil věkový průměr týmu, který je na správné cestě.Má dost talentů, které půjdou výkonnostně nahoru, “vysvětloval kapitán.

V minulosti byl Šatan známý svou nerozhodností, ještě v pondělí odkládal své definitivní slovo na léto. “Sám tomu nevím v této chvíli uvěřit, ale své slovo už nezměním. Jsem přesvědčen, že je to správné rozhodnutí a stojím si za ním. “

Hráč, který během kariéry v NHL pro své zakončovateľské schopnosti získal přezdívku Tichý zabiják, vyloučil, že by vyslechl přání své rodiny.

“Té jsem sliboval už více let, že skončím, ale oni mě pak vždy podpořily, když jsem znovu začal hrát.Ale moje malá dcerka Viktorie se skoro denně ptá, kdy už přijdu domů. “

Šatan si neumí představit, co by mohlo jeho verdikt změnit. “Možná kdyby mi vpíchli do krve nějaký zázračný hormon,” žertoval.

Na otázku, zda si umí představit život bez hokeje, chvíli zaváhal. “Snažím se, ale přesně nevím, protože jsem to ještě nezažil.”

Hokejista s neodmyslitelným číslem osmnáct na dresu neplánuje zatím žádný rozlučkový zápas. Nevěděl, jestli puk, který po zápase zvedl z ledu Ivan Švarný, je určen pro něj.

Během souboje s Dánskem bylo znát, že se ve svém posledním zápase snaží vstřelit i rozlučkový gól.V poslední minutě při hře soupeře bez brankáře zpoza červené čáry jeho puk těsně minul prázdnou branku.

“Nejsem z toho nešťastný. Klíčové bylo, že mužstvo vyhrálo poslední zápas na turnaji. “

Šatan připustil, že někteří hráči o tom věděli. Například Ladislav Nagy se mu snažil nahrát, přestože byl sám ve vyložené pozici.

Po skončení šampionátu se bude věnovat hlavně rodině. Budu dohánět zameškané. Pojedeme do Ameriky.Máme dva domovy – na Slovensku i ve Spojených státech. “

Držitel všech čtyř medailí ze světových šampionátů v slovenském dresu odpinkne narážku, zda si na závěr kariéry dá skleničku alkoholu. “Ne, určitě ne.”

Trenér Vladimír Vůjtek se o Satanovo rozhodnutí dozvěděl až od novinářů na tiskové konferenci. “V novinách jsem se dočetl, že Miro se rozhodne až v létě. Před zápasem ani v jeho průběhu jsem nic netušil. Jsem trochu překvapen. Přemlouvat ho nebudu, na to jsou jiní. Miro je pan hráč, v reprezentaci vždy odvedl kvalitní práci. “

Satan spoluhráč Juraj Mikuš je známý citlivou povahou. “Vytušil jsem to z jeho mimiky po první třetině.Když jsem si to uvědomil, proběhly mi po těle husí kůži. Sarkom je úžasná osobnost, možná si to uvědomíme s odstupem času. “

Rodák z Jacoviec při Topolčanech ukončil svůj poslední světový šampionát s bilancí 1 gól a 2 asistence.

Šatan se rozloučil s hokejovou kariérou v duelu s Dánskem, stejně jako před třemi lety Pavol Demitra.

V obou případech byl zápas bezvýznamný a vítězný. Ani při emotivní Demitrovej rozloučení na MS 2011 už nemohli Slováci postoupit do čtvrtfinále.

V přípravě na šampionát v Minsku překonal rekord Jozefa Golonka v počtu reprezentačních gólů, když proti Francouzům zaznamenal 83. a 84. přesný zásah.

Kariéru nakonec ukončil na metě 86 také gólem proti Francouzům.Nakonec se jeho počet startů za národní tým v úterý 20. května zastavil na čísle 186. Anketa Co znamenal Šatan pro slovenský hokej?

“Výjimečný hokejista, výjimečný člověk. Skvělý vůdce. Věděl pomoci, když to mužstvo nejvíc potřebovalo. Věřím, že i po skončení kariéry zůstane při hokeji, při sportu. Je respektován. Má předpoklady, aby se uplatnil jako trenér, manažer či funkcionář.

“Asi není na Slovensku člověka, který by sledoval hokej a neznal by Šatana. Já jsem ho měl v obraze jako začínající hokejista, když Miro už hrál v reprezentaci. Pak jsme se setkali v národním týmu. Výrazně se přičinil o největší úspěchy našeho hokeje – ať už na ledě nebo v roli kapitána a lídra mančaftu. Považuji ho za jednu z největších osobností slovenského hokeje.Týmu bude chybět, neboť i na tomto šampionátu ukázal, že stále je to výborný hokejista. “

” Poznal jsem ho v Kanadě, když jsme hráli NHL za Edmonton. Dobrý kluk, poctivý, vytrvale si šel za svým cílem. Byl obrovským přínosem pro slovenský hokej. “

” Měl obdivuhodnou přes dvacetiletou kariéru. Pamatuji si ho, když jako osmnáctiletý začínal v reprezentaci a nyní měl podobných mladých hráčů kolem sebe na mistrovství světa. Čísla z jeho sportovní dráhy mluví za všechno. Byl při všech úspěších slovenského hokeje, do národního týmu chodil vždy rád. V jeho životě nastává nová éra. “SME MIROSLAV satana