Čechů těší zlepšení formy, Finové se spoléhají na brankáře

Finové po slabším úvodu šampionátu neměli postup do čtvrtfinále ve vlastních rukou a o ne ideální formě českého týmu hovořily i samotní hráči.

Turnaj v Minsku začali dvěma prohrami a přestože se jejich další výsledky zlepšily, neměli postup do čtvrtfinále ve vlastních rukou. Lotyši se však o možnost postoupit na úkor finského týmu připravili dvěma prohrami a tak se mezi osmičkou nejlepších ocitly svěřenci Erkki Westerlund.

Ve čtvrtfinále proti Kanadě byl favoritem zámořský tým, ale seveřané dokázali zvítězit 3: 2.

“Máme tu dost mladých hráčů, kteří hrají na svém prvním velkém turnaji. Cítil jsem, jakoby nás v zápasech ve skupině svazovala nervozita. Nebyli jsme tehdy tak uvolnění jako v nedávných dnech.Najednou jsme již byli v pohodě, protože jsme si uvědomili, že nemáme co ztratit. Nikdo od nás nečekal, že se dostaneme až sem. My navíc cítíme, že stále můžeme hrát lépe, “citoval server isport.cz kapitána Finů Olli Jokinen. Finů podržel brankář

Proti Kanadě byl velkou oporou finského týmu brankář Pekka Rinne. Gólman Nashvillu už dvakrát v turnaji vychytal čisté konto a seveřané se na něj budou spoléhat i v semifinále.

“Chytá zde famózní, neuvěřitelně. Dává nám možnost vyhrát, “řekl Jokinen.Nejproduktivnějším Finům dosavadního průběhu MS je Petri Kontiola. Útočník Čeljabinsku získal 7 bodů (3 + 4) a rád by si se svým týmem zopakoval finálovou účast před tří let.

“Čechů jsem na tomto turnaji neviděl hrát, ale určitě to bude těžký zápas. Mají tu spoustu šikovných hráčů,” poznamenal Kontiola pro server hokej.cz. Hertl: Proti Finům hrajeme každý rok

Češi se mezi čtveřici nejlepších probojovali po vítězství nad USA 4: 3. Američané doplatili zejména na faul Justina Abdelkader na Vladimíra Sobotky.V pětiminutové přesilovce Češi vstřelili dva góly, ujali se vedení 3: 1.

Do semifinále se dostávají po roční pauze, protože loni ve čtvrtfinále podlehli Švýcarsku 1: 2 “Již velmi těším na další zápas, protože semifinále mi loni nevyšlo. Nyní konečně ano,” řekl útočník Tomáš Hertl pro hokej .cz.

“Bylo jedno, jestli nás čeká Finsko nebo Kanada. Finů známe. Hravým proti nim každý rok, předvádějí evropský hokej. Pro nás se turnaj rozhodně nekončí, nadále musíme hrát jako proti Američanům.Dříve to nebylo ideální, vždy jsme polevili, ale čtvrtfinále bylo naším nejlepším zápasem, “dodal Hertl.

Finové byli ve finále naposledy před třemi lety, když se na MS v Bratislavě stali celkovými vítězi. Pro Čechy by byla finálová účast první od roku 2010. Tehdy se pod vedením současného trenéra Vladimíra Růžičky stali mistry světa.

Semifinálový souboj mezi Českem a Finskem je na programu v sobotu o 17.45 SELČ v Minsk aréně.